Czym przejawia się niedobór witaminy B
Medycyna Mitochondrialna

Czym przejawia się niedobór witaminy B

NIe da się zaprzeczyć, iż preparat witamina B complex znacznie wpływa na nasz cały organizm, dlatego też warto zadbać o to, aby poziom poszczególnych witamin B utrzymywał się na korzystnym dla naszego ciała poziomie. A nie jest to łatwe, gdyż nie należą one do substancji trwałych, przez co nasz układ nie jest w stanie ich magazynować i musimy je uzupełniać, podobnie jak chociażby selen, l karnitynę, glutation, koenzym Q10, chrom w tabletkach, czy też mangan. Po czym możemy poznać, że nasz organizm cierpi na niedobór witaminy B? Tego dowiesz się z poniższej treści. 

Zacznij obserwować swoje ciało 

Na witaminę B complex składa się aż 8 witamin z grupy B. Każda z nich odpowiedzialna jest za poprawne funkcjonowanie jakiegoś elementu w naszym organizmie. Dlatego też, gdy zaobserwuje się niedobór jednej z nich, zazwyczaj towarzyszy jej również deficyt innej.

Jakie sygnały w takim przypadku może wysyłać nam nasze ciało? Po pierwsze zaczniemy narzekać na osłabioną koncentrację, kiepski i długotrwały zły nastrój oraz senność. Niedobór składników, składających się na preparat witamina B complex, prowadzi ponadto do widocznych zmian. Mogą zacząć nam wypadać włosy, a w okolicach ust pojawiać się uciążliwe zajady. Nasz wzrok może również stracić na ostrości, a do tego staniemy się bardziej drażliwi. 

Zadbaj o zbilansowaną dietę i suplementy 

W razie niedoborów składników, z których składa się witamina B complex, warto je uzupełnić suplementami. Konieczne może się również okazać zmienienie diety oraz dodanie do codziennego jadłospisu bardziej wartościowych produktów. Takie samo zalecenie może dotyczyć również witaminy K2 MK7, D3 czy też C.